Çesan, asfalt plenti üretim teknolojilerinde dünyada ilklere imza atıyor...

Asfalt batch kategorisine giren bir üretim tipi. Tesis veya fabrika anlamına gelen
ismindeki ‘plant’ ifadesi bu dev üretim ekipmanının ne kadar geniş kapsamlı olduğunu vurguluyor. Asfalt plentinde üniversal bus sistemini dünyada ilk uygulayan firma olduklarını söyleyen Çesan firma yöneticisi Tahir Aydoğdu “Kullandığımız PLC ve SCADA çözümleri ile 150 yıllık firmalara örnek olduk” diyor.

 

Arabayla üzerinde gittiğimiz asfalt karışımını hazırlayan büyük bir makina olan asfalt plenti üretiminde dünyaya örnek olacak teknolojileri kullandıklarını söyleyen Çesan firma yöneticisi Tahir Aydoğdu, “Asfalt plentinde üniversal bus sistemini dünyada ilk uygulayan firmayız. Phoenix Contact kumanda ürünlerini brülör sisteminde de ilk uygulayan firmayız. Kullandığımız PLC ve SCADA çözümleri ile 150 yıllık firmalara örnek olduk. Phoenix Contact öncesi başka markalar kullandık. Asfalt plenti ağır iş makinasıdır. Açık arazide çalışır. İçlerine ne kadar düşük geçirgenlikli yapsanız dahi toz girer. Çalışırken yüksek vibrasyon olabilir. Özetle kolay bir ürün değildir. Phoenix Contact ürünleri için arkadan servise gönderdiğim insan yok. Üstelik uygulama kolaylığı da var. Gerektiğinde bilgi, gerektiğinde insan geliyor. Altyapısı çok kuvvetli bir firma müşteri karşısındaki sağlam duruşumuzu Phoenix Contact’a borçluyuz” dedi. Asfalt plenti’nin arabayla üzerinde gittiğimiz asfalt karışımını hazırlayan büyük bir makina olduğunu söyleyen Aydoğdu, “Plent tesis anlamına gelen İngilizce plant olarak yazılan bir kelimedir. Plent adı dilimize yerleşmiştir. Asfalt karma hazırlama tesisi veya fabrikası da diyebiliriz” diyerek asfaltın nasıl hazırlandığını şöyle anlattı: “Asfalt agrega dediğimiz tanelenmiş, ebatlanmış agrega ve bitüm dediğimiz halk arasında zift diye tanınan malzemelerin bileşiminden oluşur. Asfalt önce dizayn edilir, formülü belirlenir. Karayollarında, laboratuarlarda veya kendi altyapımızda karışım dizaynı belirlenir. Asfalt plenti buna göre girdileri orantılı biçimde karıştırarak harmanlar ve kamyon üzerine döker”.

 

Asfalt üretiminde formül sayısının milyonlara ulaşabileceğini hatırlatan Aydoğdu, “Milyonlarca reçete üretilebilir. Bu çokluğun başlıca nedeni doğal malzeme kullanılıyor olmasıdır. Sonuçta agrega kayaların kırılmasıyla elde edilen, formasyonu sürekli değişen bir malzemedir. Keza bitüm de petrol türevidir, petrolün en ağır yağlarından biridir. Özellikleri geldiği ülkeye göre değişir. Farklı sınıflandırmaları da vardır. Girdilerden kaynaklanan bu değişimin yanında asfaltın kullanım amacına göre farklı sınıflandırmaları da vardır. Asfalt beton asfalt, sıcak karışım veya soğuk karışım türlerinde olabilir. Plentten bu türlerin hepsi üretilebilir, sonsuz diyebileceğimiz sayıda reçete hazırlanabilir. Türkiye’de çoğunlukla sıcak asfalt yapılır. Asfalt yol katman katman yapılır. En alt katman iri agregalardan oluşur. Yukarıya doğru kullanılan malzeme incelir. En üst katman aşınma katmanı olarak adlandırılır. Bu katman asfaltın değiştirilebilir kısmıdır. En fazla 5 cm kalınlığında ve mümkün olan en ince malzemeden yapılır. En konforlu sürüş bu sayede elde edilir. Malzemenin inceliği vibrasyonları ve sesi azaltır. Asfaltın alternatifi olarak düşünebileceğimiz tren yolu ve beton yollarda rayların ve derzlerin aralığı sürekliliği bozar. Beton hava sıcaklığına göre boy değiştiren bir malzeme olduğu için derz aralıklarının bırakılması gereklidir. Beton üzerine asfalt aşınma tabakası uygulanabilir. Ancak ciddi maliyetler oluşur. Asfalt aynı zamanda emniyeti de sağlayan bir unsurdur” dedi.

“Toz tutucu filtreler tesise para kazandırır!"

Aydoğdu, ‘Bacadan attığınız parayı cebinize koyun’ sloganı ile giriştikleri toz tutucu filtre üretimi hakkında bilgiler vererek, “Şirketimizin kurucusu İrfan bey Almanya’da eğitim görmüş, tahsilinden sonra da dünyanın kendi alanındaki en büyük firmalarından birinde çalışmıştır. Oralardan gelen büyük birikimi vardır. Biz bir dönem yurtdışında yaşamış bir aileyiz. Ayrı kaldığımız dönemde çok sevdiğimiz vatanımıza nasıl katkıda bulunabiliriz diye oldukça kafa yorduk. Firmamızın adının asfalt plenti ile ilgisi yok, gördüğünüz gibi. O dönemdeki amacımız toz tutucu filtreler yapmaktı. Bacasında partikül atan, zehirli gaz yayan firmalara hizmet vermeyi düşünüyorduk. Bu teknolojileri Türkiye’ye transfer edelim istedik. Almanlarla beraber çalışmaya karar verdik. Birlikte bir fabrika kurmaya başladık. Başlangıçta her şey güzel giderken Almanlar biz bu işi sürdürmek istemiyoruz, biz kendi yerimizde üretim yapalım siz burada satın dediler. Biz de neden böyle karar değiştirdiniz deyince bana şakayla karık biz bu işi balyozla yapıyoruz, sizde balyoz yok dediler. Tesadüfen konuştuğumuz yerde balyoz vardı, bakın dedim işte balyoz. Kararları değişmedi, ortaklık feshedildi, iş lisans anlaşmasına döndü ve biz tamamladığımız fabrikamızda filtreler üretimine başladık. Sayın Süleyman Demirel’i çok severiz fakat geçmişte bizi üzen bir sözü olmuştur; “Ben bacası tüten sanayi istiyorum” demiştir. Oysa biz o dönemde firmalara gidiyor, bakın bacanızdan çevreye kirlilik yayılıyor, bunu önleyelim diyorduk. Firmalar bu adam ne diyor gibilerden bize şaşkınlıkla bakıyorlardı. Baktık olacak gibi değil, konuyu başka türlü sunmaya başladık. Bacadan attığınız parayı cebinize koyun sloganını ürettik. Örneğin çimento fabrikalarında bacadan atılan toz çimentonun en yüksek değerli, en iyi halidir. Tuttuğunuz tozu doğrudan paketlemeye verebilirsiniz, bunları anlatmaya başladık. Keza marangoz makinalarından çıkan talaş ısınmada veya kağıt fabrikalarında kullanılabilir. Soda cam ve yem sanayilerinde, kömür tozu briket, yumurta kömür üretiminde kullanılabilir. Filtrelerin bu yararlarını anlatmaya başlayınca insanlar farklı bir gözle bakmaya başladılar, pazar da açıldı. Biz de yeni ürünler geliştirdik. Bir tip filtre ile başlamıştık bugün en az üç ayrı modelimiz var. Çok büyük projelerin altına imza attık. Filtrelerin başlangıç yatırımı yüksek görülmesine karşılık tozun cinsine göre kendini kısa sürede amorti edebilen bir yatırımdır. Tesise para kazandırır. Sadece demir-çelik sektörünü tozunu geri kazandıramadık” şeklinde konuştu.

 
< Önceki   Sonraki >